dr hab. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska

e-mail: k.leszczynska-wichmanowska@uw.edu.pl

Dr hab. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka dwóch kierunków studiów: politologii (1997) i prawa (1999). Doktor nauk  humanistycznych w zakresie nauk o polityce  (2004). Doktor habilitowana w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (2015). Zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się na problemach: prawa konstytucyjnego, systemu politycznego RP, transformacji społeczno-ustrojowej w Polsce po 1989 r., elitach władzy publicznej, feminizmie oraz zagadnieniach równouprawnienia i partycypacji kobiet w sferze publicznej w Polsce, Europie i świecie. Dorobek naukowy obejmuje: 3 monografie autorskie, 1 monografię współautorską, 4 zredagowane monografie zbiorowe (w tym 1 zarówno w języku polskim i w języku rosyjskim), współautorstwo w podręczniku akademickim, ponad 50 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i monografiach zbiorowych w języku polskim i językach kongresowych,  31 haseł  encyklopedycznych. Wyniki prowadzonych badań były prezentowane na konferencjach krajowych i  międzynarodowych (m.in. Francja, USA, Rosja, Ukraina, Włochy), w mediach lokalnych i ogólnopolskich oraz organizacjach pozarządowych. Za monografię “Rządy Rzeczypospolitej Polskiej (1989-2005)” otrzymała indywidualną nagrodę  I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast za monografię „Senat Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-2011″ uzyskała: 1) Wyróżnienie w konkursie “Gaudeamus” na najlepszą książkę akademicką roku 2015 podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w dniach 22-25 października 2015 r.; 2) Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Profesora Czesława Mojsiewicza, na Najlepszą Książkę o Tematyce Politologicznej (2016); 3) Wyróżnienie w Konkursie „Przeglądu Sejmowego” na najlepszą rozprawę habilitacyjną z zakresu problematyki parlamentarnej (2017).  Promotorka prac licencjackich, magisterskich i pracy doktorskiej. Recenzentka prac doktorskich i w przewodach habilitacyjnych.