Biblioteka Centrum

PROCEDURA CZĘŚCIOWEGO OTWARCIA BIBLIOTEKI CKNJOiEE UW W CZASIE PANDEMII COVID-19 [UWAGA:
WYPOŻYCZENIA BĘDĄ MOŻLIWE OD 22 MAJA W NOWYM TRYBIE]

BIBLIOTEKA CENTRUM
Biblioteka Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CKNJOiEE UW) zawiera trzy księgozbiory: angielski, francuski i niemiecki.
Biblioteka mieści się w dwóch budynkach: w budynku przy ul. Nowy Świat 4 (piętro III, pok.312) – księgozbiór angielski i w budynku przy Al. Niepodległości 22 w Ośrodku Dydaktycznym UW „Ksawerów” na Mokotowie (parter, pok.13) – księgozbiór francuski i niemiecki.

 

Biblioteka Centrum – Księgozbiór angielski
Nowy Świat 4, 00-497 Warszawa (piętro III, pok. 332)
Telefon: 22 55 313 24
e-mail: biblioteka.cknjoiee@uw.edu.pl

Biblioteka Centrum – Księgozbiór francuski i niemiecki
Al. Niepodległości 22, 02-653 Warszawa (parter, pok. 13)
Telefon: 22 55 333 34
e-mail: m.a.szaro@uw.edu.pl

 

Katalogi
Wszystkie zbiory biblioteczne są w 100% opracowane w standardzie opisu bibliograficznego US MARC w systemie VTLS/Virtua w katalogu NUKAT.
Informację o poszczególnych pozycjach można znaleźć w katalogu internetowym:
                                         Katalog online bibliotek UW
Wyszukiwanie – m.in. przez nazwisko autora, tytuł, słowo z tytułu, hasło przedmiotowe.
Lokalizacja:
NKJA (zbiory angielskie); NKJF (zbiory francuskie); NKJN (zbiory niemieckie).

Aby wypożyczyć książkę należy sprawdzić status egzemplarza (Dostępny), zapisać sygnaturę i zgłosić się do Biblioteki Centrum. Nie ma możliwości składania zamówień i rezerwacji w systemie – wypożyczenia realizowane są na miejscu. Limit wypożyczeń, maksymalny czas, na jaki wypożycza się książki oraz warunki prolongaty – zob. Tabela 1.

Pracownicy:

Kierownik
mgr Barbara Pogorzelska
ul. Nowy Świat 4
00-497 Warszawa
Telefon: 22 55 313 24
bpogorzelska@uw.edu.pl

mgr Teresa Krajewska
ul. Nowy Świat 4
00-497 Warszawa
Telefon: 22 55 313 24
t.krajewska@uw.edu.pl

mgr Mirosława Szaro
Al. Niepodległości 22
02-653 Warszawa
Telefon: 22 55 333 34
m.a.szaro@uw.edu.pl

mgr Aleksandra Wioletta Piechura-Masztak
Al. Niepodległości 22
02-653 Warszawa
Telefon: 22 55 333 34
a.w.piechura@uw.edu.pl

O Bibliotece – Informacje ogólne
Biblioteka Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CKNJOiEE UW), zwana dalej Biblioteką Centrum, jest biblioteką naukową o charakterze publicznym.
Księgozbiór Biblioteki Centrum dzieli się na księgozbiór angielski, francuski i niemiecki, który jest stale uzupełniany i aktualizowany, zgodnie z programem studiów w CKNJOiEE UW.

Księgozbiór angielski – w 90 % angielskojęzyczny, liczy ok. 17.000 woluminów. Profil zbiorów: piśmiennictwo z zakresu metodyki nauczania języka angielskiego, językoznawstwa i gramatyki oraz historii, kultury i literatury Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Uzupełnieniem są także liczne pozycje z dziedziny psychologii i pedagogiki, słowniki, leksykony oraz zestawy podręczników do nauczania języka angielskiego na różnych poziomach (kursy i egzaminy KET, PET, FCE, CAE, CPE, IELTS, Celta, TKT oraz ciekawy zestaw CLIL), a także podręczniki do anglojęzycznego kursu języka arabskiego. Księgozbiór został poszerzany o moduł europejski. Zbiory są zakupione z dotacji MEN, środków własnych i grantów, pochodzą też, m.in: z darów Amerykańskiego Korpusu Pokoju, Ambasady Amerykańskiej, Ambasady Wielkiej Brytanii i British Council.Większość drogich wydawnictw naukowych sprowadzono z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

Czasopisma:
1. ELT Journal, kwartalnik
2. English Teaching Professional, dwumiesięcznik
3. Modern English Teacher, kwartalnik
4. The Teacher, miesięcznik
5. Języki Obce w Szkole, dwumiesięcznik, dostępny również w:
Bibliotece Cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji.

NOWOŚCI 2018-2020 [ZOBACZ]

Zestaw zbiorów specjalnych (ok. 560 jednostek) stanowią: płyty CD do podręczników i płyty DVD oraz kasety audio i kasety VHS. Czytelnia umożliwia odsłuchiwanie kaset i płyt oraz korzystanie z internetu. Posiada też ok. 140 gier dydaktycznych i 9 map (political map, physical map) – do nauki języka angielskiego.

Księgozbiór francuski – w 95 % francuskojęzyczny, liczy ok. 7000 woluminów podzielonych na następujące działy: Activités, Grammaire, Linguistique, Méthodologie, Didactique, Littérature, Psycho-pédagogie.
Ponadto znajduje się tu zbiór 52 CD-ROM-ów i płyt DVD z metodami do nauki języka francuskiego oraz 37 gier dydaktycznych, a także bogaty zbiór encyklopedii i słowników francuskich oraz literatury frankofońskiej (Belgia, Szwajcaria, Kanada – Quebec, tzw. „Czarna Afryka”). Czytelnika może zainteresować szeroki wybór metod do nauki języka francuskiego, wydawanych od 1 poł. XX w. do współczesnych, na wszystkich poziomach nauczania.
Czasopisma:
1. Le Francais dans le Monde, dwumiesięcznik
2. Języki Obce w Szkole, dwumiesięcznik, dostępny również w:
Bibliotece Cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji).

NOWOŚCI 2018-2019 [ZOBACZ]

Księgozbiór niemiecki – w 80% niemieckojęzyczny, liczy około 5000 woluminów.
Jest zróżnicowany tematycznie, choć przeważają w nim pozycje o profilu metodyczno-pedagogicznym. Posiada bogaty wybór literatury pięknej w języku niemieckim, a także materiały dotyczące kultury i historii krajów niemieckojęzycznych.
Ponadto znajdują się tu różnorodne słowniki, encyklopedie i podręczniki do nauczania języka niemieckiego. Posiadamy 50 CD, DVD i 35 gier dydaktycznych do nauki języka niemieckiego.
Czasopisma:
1. Deutsch als Fremdsprache, dwumiesięcznik

NOWOŚCI 2018-2019 [ZOBACZ]

Stanowiska komputerowe dostępne dla użytkowników
W Bibliotece Centrum jest 8 stanowisk komputerowych (6 „Nowy Świat 4” + 2 „Al. Niepodległości 22”) z dostępem do internetu.

System biblioteczny VIRTUA

Rejestracja wypożyczeń z Księgozbioru Biblioteki CKNJOiEE UW odbywa się w zautomatyzowanym systemie bibliotecznym VIRTUA, zarządzanym przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie (BUW, Warszawa, ul. Dobra 56/66).
Stałe konta wypożyczeń do domu mogą posiadać jedynie uprawnieni pracownicy, studenci (w tym studenci Erasmus) i doktoranci oraz słuchacze studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego (UW).

Zapisy do Biblioteki Centrum

Aby wypożyczyć książkę w Bibliotece Centrum użytkownicy muszą mieć ważną kartę biblioteczną, aktualizowaną na początku roku akademickiego. Pojęcie karty bibliotecznej jest równoznaczne z pojęciem ELS, ELD, ELP lub innym dokumentem zarejestrowanym w komputerowym systemie bibliotecznym UW (zob. załącznik 2 do Uchwały nr 300 Senatu UW z 18.04.2018 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Systemu Biblioteczno-Informacyjnego UW, Regulamin udostępniania zbiorów BUW zatwierdzony przez Senat UW 18.04.2018 r. ).

Linki umożliwiające zdalną aktywację konta bibliotecznego:

Aktywacja konta studenta UW

Aktywacja Elektronicznej Legitymacji Pracowniczej (ELP) jako karty bibliotecznej UW

Prolongowanie konta jest możliwe, w przypadku braku zobowiązań użytkownika wobec bibliotek systemu UW.
Użytkownicy Biblioteki Centrum mogą wypożyczać książki w innych bibliotekach systemu BUW, zgodnie z Regulaminami tych Bibliotek.

1) Regulamin Biblioteki CKNJOiEE (aktualizacja: październik 2019)
2) Tabela 1. Limit wypożyczeń

Skip to content