e-mail:
Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzowała się wiele lat po magisterium, na Uniwersytcie Łódzkim. Habilitowała się na Wydziale Orientalistyki UW. Zdobycie stopni naukowych w niemłodym wieku nauczyło ją zdrowego dystansu do kwestii formalnych i administracyjnych.
Od 1996 roku pracuje w Uniwersyteckim Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Francuskiego UW, prowadzi zajęcia z historii literatury francuskiej, z historii i kultury Francji oraz, okresowo, seminarium licencjackie i ćwiczenia z praktycznej nauki języka francuskigo.
Współpracuje z Uniwersytetem Otwartym UW od początku jego istnienia. W ostatnich latach prowadzi kursy poświęcone winu i winiarstwu we Francji, Polsce i innych krajach/regionach.
W latach 2007–2013 była Kierownikiem UKKNJF, sprawowała też wiele innych funkcji administracyjnych na UW, po czym zwolniła miejsce dla następców.
Jest autorką kilkudziesięciu publikacji poświęconych literaturze francuskojęzycznej oraz dydaktyce języka francuskiego jako obcego. Brała również udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencjach, kongresach i seminariach.
Dziesięć lat temu uczyniła zdecydowany zwrot ku literaturom krajów Afryki subsaharyjskiej oraz wysp Oceanu Indyjskiego. Wydała monografię poświęconą afrykańskiej francuskojęzycznej literaturze zaangażowanej. Bierze udział w organizacji „Dni Afryki” na UW. Współpracuje ze Staromiejskim Domem Kultury przy realizacji projektu „Kultury i postaci Afryki”.
Czas poświęca swoim prawdziwym pasjom – literaturze (bez ograniczeń geograficznych, kulturowych, czy też rodzajowych); Afryce subsaharyjskiej (literacko i podczas podróży); zwiedzaniu Paryża (w realu, książkowo i wirtualnie). Od kilku lat zgłębia wiedzę o winorośli, winie i winiarstwie nie tylko studiując i degustując, lecz również dzięki własnoręcznej pracy w jednej z małopolskich winnic.